איך לבחור לוח אם — המדריך המלא 2026

עודכן: 19 ביולי 2026 • NEXUS

לוח אם (Motherboard) הוא עמוד השדרה של כל מחשב. הוא קובע איזה מעבד תוכלו להתקין, כמה זיכרון RAM תוכלו להוסיף, אילו כרטיסי מסך יתאימו, ועד כמה תוכלו לשדרג בעתיד. ב-2026, עם השקת תושבת LGA 1851 של Intel וסדרת Ryzen 9000 של AMD על AM5, בחירת לוח אם הפכה להחלטה קריטית מתמיד. במדריך הזה נלמד אתכם לבחור את לוח האם המושלם.

🔑 במדריך זה: תושבת LGA 1851 (Intel Core Ultra 200) • AM5 (AMD Ryzen 9000) • ערכות שבבים Z890, B860, X870, B850 • תאימות, PCIe 5.0, DDR5, חיבורים ועוד

🧩 תושבת המעבד — ההחלטה הראשונה והחשובה ביותר

התושבת (Socket) קובעת אילו מעבדים תוכלו להתקין בלוח. ב-2026 קיימות שתי תושבות עיקריות:

תושבת מעבדים תואמים דור נוכחי תאימות עתידית
LGA 1851 Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) דור 15 עד דור 16 (צפוי)
AM5 (LGA 1718) AMD Ryzen 7000/8000/9000 Zen 5 (Ryzen 9000) עד 2027+ מובטח

לבחור Intel? אם אתם מחפשים ביצועי גיימינג מצוינים, Core Ultra 5 245K על LGA 1851 נותן תמורה מעולה. היתרון: לוחות Z890 עם PCIe 5.0 מלא ותמיכה ב-DDR5 במהירויות גבוהות במיוחד (עד 9200MHz+).

לבחור AMD? AM5 היא הפלטפורמה היציבה ביותר בשוק. AMD התחייבה לתאימות AM5 עד 2027 לפחות — תוכלו לעבור מ-Ryzen 7000 ל-Ryzen 9000 בלי להחליף לוח. חיסכון משמעותי בטווח הארוך.

⚙️ ערכת שבבים (Chipset) — Z890, B860, X870, B850

ערכת השבבים קובעת אילו תכונות זמינות בלוח: כמות נתיבי PCIe, תמיכה בהמהרה, מספר חיבורי USB ו-M.2. לכל פלטפורמה יש שלוש רמות עיקריות:

ערכת שבבים פלטפורמה המהרת CPU PCIe 5.0 M.2 הכי מתאים ל
Z890 Intel עד 5 כוננים מחשבי פרימיום, גיימינג, אוורקלוקינג
B860 Intel ❌ (מגבלות) עד 3 כוננים מחשבי מיינסטרים, תמורה למחיר
X870E AMD עד 4 כוננים מעבדי Ryzen 9, מחשבי קצה, תחנות עבודה
B850 AMD עד 2 כוננים גיימינג, תמורה הכי טובה לכסף

💡 שלושת השלבים לבחירת לוח אם מושלם

שלב 1: בחרו מעבד קודם

לוח אם נבחר לפי המעבד, לא להפך. החליטו קודם איזה מעבד אתם רוצים (Intel Core Ultra 5/7/9 או AMD Ryzen 5/7/9), ואז חפשו לוח תואם. זה חוסך הרבה בלבול.

שלב 2: התאימו את ערכת השבבים לצרכים

גיימר ממוצע לא צריך Z890 או X870E. לוח B860 או B850 עם DDR5 ו-PCIe 4.0/5.0 SSD יספיק לרוב המוחלט של המשתמשים. שמרו את לוחות הפרימיום לאוורקלוקרים ועורכי וידאו.

שלב 3: בדקו חיבורים — אל תתפשרו על העתיד

ודאו שיש לפחות 2 חיבורי M.2 NVMe, USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) ורצוי USB 4.0 ή Thunderbolt 4. לוח עם 4 חריצי RAM נותן גמישות לשדרוג עתידי.

📐 גורמים פיזיים — Form Factor (גודל הלוח)

גודל מידות חריצי הרחבה מתי לבחור
ATX 305×244 מ"מ 7 חריצים הכי נפוץ, הרבה מקום להרחבות
Micro-ATX 244×244 מ"מ 4 חריצים תקציב, מארזים קומפקטיים
Mini-ITX 170×170 מ"מ 1 חריץ מחשבים זעירים, HTPC, ניידות

🔌 חיבורים ותכונות שחשוב לבדוק

🏆 5 ההמלצות שלנו — לפי תקציב

💬 לא בטוחים איזה לוח אם לבחור?

צוות NEXUS ישמח לייעץ לכם לבחור את לוח האם המושלם — לפי תקציב, מעבד ושימוש. כתבו לנו בוואטסאפ וקבלו ייעוץ חינם והצעת מחיר תוך דקות.

שלח הודעה בוואטסאפ

❓ שאלות נפוצות על לוחות אם

האם אפשר לשים מעבד Intel Core Ultra 200 בלוח Z790?

לא. מעבדי Core Ultra 200 (דור 15, Arrow Lake) דורשים תושבת LGA 1851 חדשה ולוחות Z890/B860. תושבת LGA 1700 (Z690/Z790) לא תואמת.

האם Ryzen 7 9800X3D עובד בלוח B650 ישן?

כן! AM5 תומך תאימות לאחור.只需 לעדכן BIOS לגרסה העדכנית ביותר. עם זאת, לוחות B850/X870 נותנים PCIe 5.0 מלא ותכונות חדשות.

האם כדאי לקנות לוח DDR4 ב-2026?

לא מומלץ. DDR5 הגיע לבשלות — המחירים ירדו משמעותית, המהירויות עלו (6400-8000MHz), והביצועים במשחקים גבוהים ב-10-15% מ-DDR4. השקעה בלוח DDR4 היא חסימת עתיד.

כל המחירים נכונים למועד העדכון. צרו קשר לקבלת הצעת מחיר מעודכנת. ההמלצות מבוססות על מפרטי היצרנים ובדיקות עצמאיות. NEXUS אינה אחראית לשינויים בזמינות או במחירי היצרנים.